Eczacilar.net

Farmasötik Kimya dersi hakkında

Farmasötik Kimya dersi hakkında

Farmasotik Kimya dersi konuları, farmasotik Kimya sınavı, farmasotik Kimya soruları, farmasotik Kimya nedir?

Farmasotik Kimya, Eczacılık eğitiminde eczacılık öğrencilerin en zorlandığı dersler arasında yer almaktadır.Peki farmasotik kimya dersi nedir araştırma alanları nelerdir?

Farmasotik Kimya Dersi

Farmasötik Kimya, ideal ilaç geliştirme çalışmaları içinde biyolojik, tıp ve farmasötik bilimleri birarada inceleyen bir bilim dalıdır. İlgi alanları arasında biyolojik aktif moleküllerin tasarımları, sentezleri, kimyasal yapılarının aydınlatılması, kalitatif ve kantitatif analizleri, kimyasal yapı ile farmakokinetik ve farmakodinamik özellikleri arasındaki ilişkinin saptanması, etki mekanizmalarının araştırılması ve biyolojik etki-kimyasal yapı arasındaki ilişkilerin incelenmesi verilebilir. Farmasötik Kimya Anabilim Dalı, Eczacılık Fakültesi lisans öğrencilerinin bu alandaki eğitimlerinin en iyi şekilde verilmesinden sorumludur. Anabilim Dalı’nda ayrıca Yüksek Lisans ve Doktora olmak üzere iki ayrı program halinde Lisans Üstü Eğitimi de yürütülmektedir. Lisans üstü öğrencileri aldıkları yüksek seviyedeki araştırma eğitimi ile üniversite kariyeri, araştırma enstitüleri, kamu kurumları ve endüstri gibi alanlara yönelebilmektedirler.

Farmasotik Kimya Araştırma Alanları

Biyolojik etki gösterebilecek yeni ilaç etken maddelerinin tasarımı, sentez yöntemlerinin geliştirilmesi ve sentezlenen bu yeni moleküllerin yapılarının spektral yöntemlerle aydınlatılması Anabilim Dalımızın başlıca çalışma konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmalarla aynı zamanda ilgilenilen biyolojik aktiviteyi gösterebilecek daha etkin moleküllerin kazanılması için gerekli yapısal özelliklerin ortaya çıkarılması da amaçlanmaktadır. Sentez çalışmalarımız daha çok heterosiklik halkalar üzerinde yoğunlaşmakta olup, anabilim dalımızda sentezlenen bileşikler üzerinde antibakteriyel, antifungal, antimikobakteriyel, antiviral, antikanser ve antikonvülsan etki tarama çalışmaları yurt içi ve yurt dışı işbirlikleri ile gerçekleştirilmektedir.

İlaç ve model bileşiklerin metabolik akibetlerinin belirlenmesi için yapılan çalışmalar da Anabilim Dalımızda önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle azotlu bileşiklerin üzerinde yoğunlaşan bu çalışmalarda oluşan metabolitlerin izolasyonu ve yapılarının kanıtlanması kadar biyotransformasyonlarda rol oynayan mekanizmaların açığa çıkarılması da ilgi konumuzu oluşturmaktadır.

Bundan başka ilaç etken maddelerinin farmasötik ürünlerde ve biyolojik sıvılarda spektroskopik ve kromatografik olarak gerçekleştirilen kalitatif ve kantitatif analizleri için yöntem geliştirme ve uygulama çalışmaları da anabilim dalımızda yapılan çalışmalar arasındadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ