Eczacilar.net

Farmakon 2015 Eczacılık Kongresi sona erdi

Farmakon 2015 Eczacılık Kongresi sona erdi

Farmakon 2015’de Mutlu Son…

Bu yıl 3.sü düzenlenen Farmakon Ulusal Eczacılık Öğrenci Kongresi bugün itibariyle sona erdi.

Atatürk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından 6-8 Mart 2015 tarihlerinde Erzurum’da düzenlenen Farmakon Ulusal Eczacılık Öğrenci Kongresi bugün itibariyle sona erdi.

20 Eczacılık Fakültesinden 300‘ü aşkın meslektaşımızın katılım gösterdiği kongrede öğrenci meslektaşlarımıza geniş söz hakkı verildi. Şimdiye kadar gerçekleştirilmiş olan eczacılık kongrelerinden farklı olarak eczacılık öğrencilerinin önemli oranda sahne aldığı kongre programı boyunca öğrenci arkadaşlarımız birbirinden değerli bilgilendirmelerde bulundu.

6 Mart Cuma günü saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan Farmakon 2015, müzik dinletisi ile devam etti.

Benan Dursunoğlu ve Sibel Acar moderatörlüğünde başlayan ilk oturumda; Ecz. Elmas Sarı, “Kozmetik Sektöründe AR-GE ve Teknoloji Transferi” hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğrencisi Berke Birincioğlu‘nun “Eczacılıkta Uzmanlık” konulu sunumuyla devam eden programın bir sonraki konuşmacısı ise  “Eczacılıkta 2023 Hedefleri ve Eczacılıkta Yeni Yasa” konulu sunumuyla Erciyes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğrencisi Ahmet Fatih Kanal idi.

Farmakon 2015’de 2. oturum Pelin Rezzan Öz ve Zuhal Gündüz moderatörlüğünde gerçekleşti.

Doç. Dr. Elif Çadırcı‘nın “Akılcı İlaç Kullanımı ve Eczanemizde Uygulama” konulu sunumuyla başlayan 2. oturumun ardından Tilbe Çevikelli, “Oküler Modern İlaç Tasarımları” konulu sunumunu gerçekleştirdi.2. oturumun son konuşmacısı ise Eczacılığın yeni istihdam alanlarından olan “Adli Eczacılık” konulu sunumunu gerçekleştirmek üzere kürsüye çıkan Meltem TAY idi.

İlk günün ardından kongrenin ikinci gününde de birbirinden değerli konuşmacı söz aldı.

İkinci günün ilk oturumunda  “İlaç Sanayiinde Ruhsatlandırma” konulu sunumuyla bilgilendirmelerde bulunan Eczacı Dicle Balbay‘ın ardından Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Araştırma Görevlisi Ayşe Esra Güler, “Tamamlayıcı Tedaviler ve Eczacılık” konulu sunumuyla mera edlen birçok hususa açıklık getirdi. Ayşe Esra Güler’in sunumun ardından kürsüye çıkan Emine Karataş, “ABD’de Klinik Eczacılık Uygulamaları” konulu sunumuyla detaylı bir bilgilendirme gerçekleştirdi.

Kısa bir çay-kahve arasının ardından devam eden program Esmanur Hayat ve Merve Gümüşdaş‘ın moderatörlüğünde başladı.

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Görevlisi  Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın “Ürün Güvenlilik Değerlendirmesi ve Eczacı” konulu sunumuyla başlayan 4. oturum; Atatürk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi son sınıf Öğrencisi Benan Dursunoğlu‘nun “Eczacılığın Geleceği” konulu sunumuyla devam etti. Sıcak bir gündem olan ve öğrenci arkadaşlarımızın da en çok merak ettiği konulardan biri olan “Eczacılığın Geleceği” konulu sunumun ardından “Su ve Besinlerdeki Nitrat Oranları ve Toksisitesi” konulu sunumuyla Elif Tuğçe Ertem sahne aldı.

Öğle yemeğinin ardından tüm hızıyla devam eden 5. oturum Aynur Öztürk, Melike Gayahan ve Neslinur Dural moderatörlüğünde gerçekleşti.

Eczacı Erdal Güzel’in “Eczacının Seyir Defteri” konulu sunumuyla başlayan 5. oturumda ikinci konuşmacı Erciyes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğrencisi Firdevs Korkmaz “Eczacılıkta Sosyal Sorumluluk” konu sunumuyla oldu.İşitme engelli vatandaşlarımızın işlerini kolaylatıcı projelerden bahsedilen sunumun ardından İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi son sınıf öğrencisi Zekeriya Likos, “Ülkemizdeki Eczacılık Öğrencileri Birlikleri ve Çalışmaları” konulu sunumuyla eczacılık öğrencileri için büyük öneme sahip olan Eczacılık Öğrencileri Birlikleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Ülkemizde şimdiye kadar kurulmuş olan 14 öğrenci birliği olduğunu belirten Zekeriya Likos, bu sayının her geçen gün artarak diğer fakültelerimizde de yaygınlaşması gerektiğinin altını çizdi. Ülkemizdeki Eczacılık Öğrencileri’nin yaptıkları etkinliklerden de bahsedildiği sunumun ardından Hafize Yuca’nın “Arı Ürünleri ve İnsan Sağlığına Etkileri” konulu sunumunu gerçekleştirmesiyle 5. oturum da geride kalmış oldu.

Kongrenin bilimsel programındaki son oturum ise Ecz. Banu Taylan Akın‘ın “Meaktronik İlaç Yönetim Sistemi” konulu sunumuyla başladı. Bir sonraki konuşmacı ise “İspençiyariden Farmakolojiye Panoramik Sergüzeşt” konulu sunumu ile Merve Yönet oldu.

Kongrenin son konuşmacıları ise Türk Eczacıları Birliği Gençlik Komisyonundan Gökberk Bulmuş, Tarık Ziyad Ekmen ve Mustafa Anıl Yurtsever oldu. TEBGK’nın yönetim mekanizmalarından ve düzenlenilen projelerden bahsedilen oturumun ardından kapanış konuşmasının da yapılmasıyla birlikte Farmakon 2015’in bilimsel programı sona ermiş oldu.

Bilimsel programın bitmesinin ardından Kongrenin 3. gününde öğrenci meslektaşlarımız; kongrenin yoğun temposunun yorgunluğunu bir nebze atmak amacıyla Palandöken’de buluştu.

Güzel ve verimli olduğuna inandığımız Farmakon 2015‘i düzenleyen Atatürk Üniversitesi Eczacılık Öğrencileri’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz. Eczacılık öğrencilerinin ağırlıklı oturum aldığı kongrelerin sayısının artması temennisiyle…

Eczacilar.NET / ÖZEL HABER

foto2 foto3 foto4

zekeriya-likos

Özet
Farmakon 2015 Eczacılık Kongresi sona erdi
Makale Adı
Farmakon 2015 Eczacılık Kongresi sona erdi
Açıklama
Farmakon 2015'de Mutlu Son...
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ