Eczacilar.net

Erasef Film Tablet nedir? Ne için kullanılır?

Erasef Film Tablet nedir? Ne için kullanılır?

Sefprozil Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Sefprozil bir antibiyotiktir ve sefalosporin grubu antibiyotikler arasında yer alır. Sefprozil vücuttaki bakteriler ile savaşarak çalışır.

Sefprozil bakterilerin sebep olduğu farklı türdeki birçok enfeksiyonun tedavisinde kullanılır.

Sefprozil aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

 • solunum yolu enfeksiyonları (bademcik iltihabı, sinüzit, orta kulak iltihabı, farenjit, bronşit, zatürre gibi);
 • idrar yolu enfeksiyonları [sistit (idrar kesesi iltihaplanması) gibi];
 • deri ve yumuşak doku enfeksiyonları.

Sefprozil burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

 

Sefprozil Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Sefprozil’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da sefalosporin grubu antibiyotiklere* alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

 

Bu ilacı kullanmadan önce, eğer herhangi bir ilaca (özellikle de penisiline) alerjiniz varsa doktorunuza söyleyiniz. Ayrıca herhangi bir böbrek hastalığınız veya bağırsak probleminiz varsa Sefprozil kullanmadan önce doktorunuza biliriniz.

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile bu ilacı size reçete edilen (doktorunuz tarafından belirtilen) sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşme olabilir. Ancak, enfeksiyonun tamamiyle temizlenmesi için ilacı size belirtilen sürenin tamamı boyunca kullanmalısınız.

Sefprozil genel soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmeyecektir.

Antibiyotik ilaçlar ishale sebep olabilir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Eğer sulu veya kanlı ishaliniz varsa doktorunuzu arayınız. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.

Sefprozil’in sıvı formu fenilalanin içerir. Eğer fenilketonüri hastasıysanız ilacın bu formunu kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.

Sefprozil Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Sefprozil’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıda sıralanan sefalosporin grubu diğer antibiyotiklere alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız, bunlar:

 • sefadroksil monohidrat (Cefradur, Duricef);
 • sefaklor (Losefar);
 • sefaklor monohidrat (Cec, Ceclor, Cefradur, Cekloteva, Duricef, Kefsid, Sanocef);
 • sefazolin sodyum (Cefamezin, Cefozin, Cezol, Eqizolin, İespor, Maksiporin, Rebasin, Sefazol);
 • sefprozil (Erasef, Prefix, Serozil);
 • sefepim hidroklorür (Ekipim, Maxipime, Unisef);
 • sefiksim (Suprax, Zimaks);
 • sefiksim trihidrat (Cephix, Sancefix);
 • sefotaksim sodyum (Betaksim, İeforan, Sefotak);
 • seftazidim pentahidrat (Brospect, Fortum, İesetum, Zidim);
 • seftizoksim sodyum (Cefizox);
 • seftriakson sodyum (Cefaday, Cephaxon, İesef, Nevakson, Novosef, Rocephin);
 • sefodizim sodyum (Modivid);
 • sefoperazon sodyum (Cefobid);
 • sefoperazon ve sulbaktam kombinasyonu (Sulperazon);
 • sefditoren pivoksil (Meiact, Spectracef);
 • sefaleksin monohidrat (Maksipor, Sef);
 • sefuroksim sodyum (Aksef, Cefaks, Cefurol, Enfexia, Multisef, Sefuroks, Zinnat);

Sefprozil kullanmadan önce, eğer herhangi bir ilaca (özellikle de penisiline) alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza söyleyiniz:

 • böbrek hastalığı (veya diyaliz tedavisi görüyor olmak);
 • herhangi bağırsak bozukluğu (kolit; kalın barsak iltihabı gibi).

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Sefprozil’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Sefprozil’in sıvı formu fenilalanin içerir. Eğer fenilketonüri hastasıysanız ilacın bu formunu kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Sefprozil Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi B. Bu ilacın doğmamış bebeğe zarar vermesi beklenmez. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Sefprozil anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Sefprozil Kullanabilir miyim?

Sefprozil’in araç ve makine kullanımı üzerine bilinen bir etkisi yoktur.

Sefprozil’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Sefprozil’i aç veya tok karnına alabilirsiniz.

Tablet formdaki ilacınızın her dozunu 1 bardak su ile birlikte alınız.

Süspansiyon formdaki ilacınızı ise aşağıda tarif edildiği şekilde hazırladıktan sonra kullanabilirsiniz.

Sefprozil süspansiyonun hazırlanması:

 • Toz içeren ilaç şişesine işaretli yere kadar su ilave ediniz.
 • Şişenin ağzını sıkıca kapatınız ve tozun çözünmesi için iyice çalkalayınız.
 • Toz tamamen çözündüğü zaman (toz kısmın artık görünmediği zaman) ilacınız kullanıma hazırdır.

Sıvı formdaki ilacınızın her dozunu ölçmeden önce ilacı iyice çalkalayınız. Doğru miktarda dozu aldığınıza emin olmak için, sıvıyı işaretli bir ölçüm kaşığı veya ilaç kabı ile ölçünüz, normal bir yemek kaşığı kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

Bu ilaç belirli tıbbi testlerde anormal sonuçlar almanıza sebep olabilir, buna idrarda şeker tayini testi de dahildir. Sizi tedavi eden doktorlara Sefprozil kullandığınızı bildiriniz.

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile bu ilacı size reçete edilen (doktorunuz tarafından belirtilen) sürenin tamamı boyunca kullanınız. Enfeksiyon vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşme olabilir. Ancak, enfeksiyonun tamamiyle temizlenmesi için ilacı size belirtilen sürenin tamamı boyunca kullanmalısınız.

Sefprozil genel soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmeyecektir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: İştah kaybı ve ishal.

Sefprozil Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Antibiyotik ilaçlar ishale sebep olabilir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Eğer sulu veya kanlı ishaliniz varsa doktorunuzu arayınız. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.

Sefprozil’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz Sefprozil kullanımını durdurunuz ve hemen acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • kanlı veya sulu ishal;
 • sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);
 • ateş, titreme, vücut ağrıları, grip belirtileri, salgı bezlerinde şişlik, cilt döküntüsü veya kaşıntı, eklem ağrısı veya genel hastalanma hissi;
 • yüksek ateş, boğaz ağrısı, kolay çürük oluşumu, ciddi kabartı ile birlikte başağrısı, ciltte soyulma, kırmızı cilt döküntüsü (isilik, kabartı vb.).

Daha hafif yan etkilerin görülmesi daha muhtemeldir, bunlar:

 • mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, hafif ishal;
 • baş dönmesi, huzursuz veya hiperaktif hissetme;
 • başağrısı, sinirlilik;
 • uykusuzluk, uyuklama;
 • pişik;
 • hafif kaşıntı veya cilt döküntüsü (isilik, kabartı vb.);
 • vajinal kaşıntı veya akıntı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Sefprozil ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Aşağıdaki aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Sefprozil kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • idrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Fludin, Flupamid, İndamid); furosemid (Lasix, Furomid, Desal); spironolakton (Aldacton); kombinasyon haldeki idrar söktürücüler (Moduretic, Triamteril, Aldactazide); mannitol (%20 Mannitol, %20 Mannitol-Biosel Solüsyonu), vb. ]
 • aminoglikozidler [gentamisin (Genta, Genmisin, Gentamed, Genthaver, Gentreks, Getamisin); amikasin (Amiketem, Amikaver, Amikozit, Mikasin); isepamisin (Isepacine); netilmisin (Netromycine); vb. ];

Bu liste Sefprozil ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Sefprozil ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Sefprozil belirli tıbbi testlerde anormal sonuçlar almanıza sebep olabilir, buna idrarda şeker tayini testi de dahildir. Sizi tedavi eden doktorlara Sefprozil kullandığınızı bildiriniz.

Sefprozil’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Sefprozil tabletleri oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Sefprozil süspansiyonu ise buzdolabında saklayınız. Donmasına izin vermeyiniz. 14 günden sonra kullanılmamış olan ilacı atınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Erasef Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Erasef Film Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Erasef Film Tablet ‘i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Erasef Film Tablet ‘i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

ECZACINIZA DANIŞIN! Erasef Film Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışın

 

Kaynak: ilacpedia

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ