Eczacilar.net

Empatik Kadınlar & Sistematik Erkekler

Empatik Kadınlar & Sistematik Erkekler

Kadınlar ve erkekler…

Neden farklı düşündüklerinin, aynı olaylara farklı tepkiler verdikleri anatomik  farklılıklarından dolayıdır. Yaradılış açısından düşünce farklılıkları olması günlük hayatımızda sık sık karşılştığımız, anlaşmazlıklarla dolu ve tartışılan bir konudur.
ABD’de yapılan bir araştırma, belki de bugüne kadar net bir cevabı olmayan, kadın ve erkeğin hem beyin yapıları hem de beyindeki sinir bağlantıları arasındaki farklılığı ortaya koyuyor. ABD Ulusal Bilimler Araştırmaya göre, kadınlarda beynin iki yarım küresi arasında iletişim daha fazla. Bu da analitik ve sezgizel bilgileri daha iyi bir araya getirmelerini sağlıyor.
Erkeklerde ise beynin iki yarım küresi arasındaki iletişim kadınlara göre daha sınırlı. Buna karşın her bir yarım küre kendi içinde daha fazla iletişim kuruyor. Böylece, erkekler algılarını daha koordineli şekilde eyleme dönüştürüyor.
Bu farklılığın, kadın ve erkek arasında sık sık belirtilen değişik özellikleri açıklayabileceği düşünülüyor.
Araştırmada, tipik bir kadın beyninde bulunan sinir bağlantılarının sağ ve sol loblar arasında bir taraftan diğerine doğru dizili olduğu görüldü.
Erkek beynindeki sinir bağlantıları ise aynı lob üzerinde ön ve arka taraflar arasında kurulu. Böylece her bir alt kategori diğer alt kategorilerle birçok bağlantı kurabiliyor.

Erkek ve kadın beyinleri, temel fonksiyonlar açısından bir hayli benzer olsa da bilim dünyasındaki yaygın teoriler, erkek     beyninin daha ziyade analiz ve keşfe yönelik “sistematik” bir yol izlediğini; karşısındakinin ruh halini erkeklerden çok daha kolay anlayabilen kadın beyninin ise “empatik” bir karakteri olduğunu gösteriyor.

YATKINLIKLAR FARKLI

ERKEKLER
Satrançta daha iyi
Görüşte derinlik ve perspektif iyi
Nesnelerle daha yakından ilgili
Beynin sağ yarısı daha büyük
Sol kulağını kullanmayı tercih ediyor
Matematik sorularını konuşmadan çözer
Çok işi aynı anda yaparken zorlanmaz
Az göz teması kurar
Dikkati çabuk dağılır
Daha fazla duygu arar
Acıya yavaş tepki verir

KADINLAR
Yabancı dilde daha iyi
Resmi bütün olarak daha iyi görüyor
Yüzler ve insanlarla ilgileniyor
Beynin sol yarısı daha büyük
İki kulağıyla birden dinliyor
Aritmetik işlemleri konuşarak yapar
Aynı anda çok işi yapmak zorlayabilir
Göz teması fazladır
Dikkat süresi uzundur
Daha az duygu arar
Acıya çabuk tepki verir
Günlük hayatımızda bir çok tartışma kadın ve erkekler arasında özellikle evlilikler de bu farklılıklardan dolayıdır. Öyle görünüyor ki bundan sonra da devam edecek. Çünkü cinsiyette olduğu gibi düşünce yapılarında da farklılık hep olacaktır. Bu yüzden birbirimizi anlamak ya da sorgulamak yerine artık kabullenmeliyiz.

 

Mihriban ALICI

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ