Eczacilar.net

Bitkisel İlaç Kullanımında Eczacının Rolü

Bitkisel İlaç Kullanımında Eczacının Rolü

BİTKİSEL İLAÇ KULLANIMINDA ECZACININ ROLÜ

Bilindiği gibi dünyada tıbbi bitkisel ürün ve ilaçlar konusunda eğitim alan tek meslek grubu eczacılardır. Tıbbi bitkisel ürünlerin her zaman faydalı görülüp, yan etkilerinin bilinmemesi ciddi sağlık sorunlarına yer açmaktadır.

Tıbbi bitkisel ürünler ülkemizde eczane dışı yerlerde satılmaktadır. Eczacılar bitkisel tedavi alanında aldıkları eğitimin farkında oldukları ve bunu uygulamaya geçirdikleri takdirde tıbbi bitkisel ürünlerin satımı eczanelere geçecektir.

Ülkemizde tıbbi bitkisel ürünlerin eczaneler dışındaki yerlerde satılmasındaki neden bunların Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan ruhsat alması, bu aşamada Sağlık Bakanlığı’nın bir fonksiyonunun olmamasıdır.

Eczaneler dışında satılan bitkisel ürünler sadece bitkisel ürün olarak değil, tıbbi bitkisel ürün olarak değerlendirilmeli ve Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlandırılmalıdırlar. Eczacı tıbbi bitkisel ürünlerde mesleki farkındalığının bilincinde olmalıdır ve bu ürünlerin satım ve sunumunu üstlenmelidir.

Bitkisel İlaçlarla tedavi yöntemi gelişmekte olan ülkelerde daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu tedavi şeklinin daha ucuz olması ve kullanıcıların eğitim eksiklikleri kolayca etkilenmelerine ve tercih edilmelerine yol açmaktadır.

Özellikle ülkemizde de bu tür bitkisel ilaçları hazırladıklarını iddia ederek satan kişilerin de bilinçsizlikleri ve kontrol mekanizmalarının yetersiz olması, hastalarda saptanamayan yan etkilerin ortaya çıkmasına ve ölümlere yol açabilmektedir.

Bu sebeple bitkisel ilaç kullanımında danışacağınız ilk kişi bitkiyi en iyi şekilde bilen, tanıyan ECZACI olmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ