Bitkisel İlaç Kullanımında Eczacının Rolü

  • Haberin Tarihi: 19 Ocak 2015
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bitkisel İlaç Kullanımında Eczacının Rolü

BİTKİSEL İLAÇ KULLANIMINDA ECZACININ ROLÜ

Bilindiği gibi dünyada tıbbi bitkisel ürün ve ilaçlar konusunda eğitim alan tek meslek grubu eczacılardır. Tıbbi bitkisel ürünlerin her zaman faydalı görülüp, yan etkilerinin bilinmemesi ciddi sağlık sorunlarına yer açmaktadır.

Tıbbi bitkisel ürünler ülkemizde eczane dışı yerlerde satılmaktadır. Eczacılar bitkisel tedavi alanında aldıkları eğitimin farkında oldukları ve bunu uygulamaya geçirdikleri takdirde tıbbi bitkisel ürünlerin satımı eczanelere geçecektir.

Ülkemizde tıbbi bitkisel ürünlerin eczaneler dışındaki yerlerde satılmasındaki neden bunların Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan ruhsat alması, bu aşamada Sağlık Bakanlığı’nın bir fonksiyonunun olmamasıdır.

Eczaneler dışında satılan bitkisel ürünler sadece bitkisel ürün olarak değil, tıbbi bitkisel ürün olarak değerlendirilmeli ve Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlandırılmalıdırlar. Eczacı tıbbi bitkisel ürünlerde mesleki farkındalığının bilincinde olmalıdır ve bu ürünlerin satım ve sunumunu üstlenmelidir.

Bitkisel İlaçlarla tedavi yöntemi gelişmekte olan ülkelerde daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu tedavi şeklinin daha ucuz olması ve kullanıcıların eğitim eksiklikleri kolayca etkilenmelerine ve tercih edilmelerine yol açmaktadır.

Özellikle ülkemizde de bu tür bitkisel ilaçları hazırladıklarını iddia ederek satan kişilerin de bilinçsizlikleri ve kontrol mekanizmalarının yetersiz olması, hastalarda saptanamayan yan etkilerin ortaya çıkmasına ve ölümlere yol açabilmektedir.

Bu sebeple bitkisel ilaç kullanımında danışacağınız ilk kişi bitkiyi en iyi şekilde bilen, tanıyan ECZACI olmalıdır.

Aşağıdaki yazıları da incelemenizi öneririz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )
Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın