Eczacilar.net

Başbakanlık bursu nasıl iptal olur

Başbakanlık bursu nasıl iptal olur

Başbakanlık bursu nasıl iptal olur 2015 yılı

Öğrenciler arasında Başbakanlık bursu olarak bilinen Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen bursun kesilmesi hangi şartlara bağlıdır? Bursun kesilmesi hangi durumlarda olur?

Şunu ilk olarak iyi anlamamız gerekecek arkadaşlar.

Burs kesilmez, Krediye dönüşür !

Üniversite Öğretim kurumlarınca başarısız olduğu bildirilen öğrencilerin bursu kesilir ve tekrar burs verilmez.Bursu kesilen öğrencilere burslarının kesildiği tarihten itibaren Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde belirlenecek esaslara göre kredi verilebilir.

Peki ne zaman BURS KESİLİR?

Fakülte öğrenci işleri tarafından Kredi Yurtlar Kurumuna öğrencinin başarısız olduğuna dair bilgi verilmesi halinde burs, krediye dönüşür.

Öğrenci Hangi Durumlarda Başarısız Sayılır?

Burs iptallerinde çoğu zaman kalan ders saatine göre başarısızlık kanaatine bakılır.Eğer alınmış olan derslerden, yıl sonunda 4 ve daha fazla kalmış ders var ise o öğrencinin burs alma hakkı iptal olur.Üniversitelerimizde bütünleme uygulaması olduğundan dolayı bütünleme sınavlarından sonraki son durum dikkate alınır.

Not: Dönem başında alınmayan ders, “kalan ders” olarak sayılmaz. 4 ders şartı alıp da geçilemeyen dersler için geçerlidir.

Diyelim ki başarılı olamadınız?

Diyelim ki derslerde, bursun devam etmesi için yeterli olan başarıyı gösteremediniz.Bu durumda ne yapmalısınız?

Okullar açılana kadar burs almaya devam edersiniz.Ekim, Kasım, Aralık aylarının ödeme cüzdanınızda bulunan ziraat bankası hesap kartına yatar.Ancak ödeme türü “kredi”dir.Buna karşın Ocak ayı dahil olmak üzere sonraki ödemeler adınıza otamatik olarak açılacak olan farklı bir ziraat bankası hesabına yatacaktır.

NOT: Hemen ümitsizliğe kapılmamak gerek çünkü bu bilgiler fakültele öğrenci işlerinin KYK’ya burs kesilmesi hakkında bilgi verdiği takdirde geçerli olur. Ve yeni getirilecek sistemde sadece “dönem uzaması” halinde burs kesilmesi durumunun gerçekleşeceği hakkında bilgiler var.Neyin doğru neyin yanlış olduğunu zaman gösterecek..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ