Eczacilar.net

Sarı kantaron neye iyi gelir? Sarı kantaron faydaları ve zararları

Sarı kantaron neye iyi gelir? Sarı kantaron faydaları ve zararları

Sarı kantaron nasıl elde edilir, Sarı kantaronla tedavi, Sarı kantaron kullanımı, sarı kantaron nasıl kullanılır, sarı kantaron ne işe yarar, sarı kantoron nerelerde yetişir, sarı kantaron otunun faydaları ve zararları, sarı kantaron özellikleri

Nimet Nurdoğan yazdı !

MERHABALAR !!

Öncelikler gecikmiş olan yazı için özrü borç bilirim.Çünkü kantaron mevsimi ne yazık ki birçok bölgede geçti. Çiçeklenmesi yetiştiği coğrafyanın ısısına bağlı olarak nisan(Örnek Fethiye) ve eylül( Örnek Kaçkar dağları) arasında dağılmaktadır.Uzun bi süredir göçebe hayat sürdüğümden ne internetim ne de bilgisayarım vardı yanımda .Neyse geç olsun güç olmasın diyerek başlayalım

Fakat kantoronun mucizesine birçok yerde tanık oldum.Yazının ilerleyen kısımlarında hepsine tek tek değineceğim

kantoron

İlk olarak kimmiş sarı kantaron , ne derlermiş , yıllarca nasıl seslenilmiş bitkimize ona değinelim istiyorum

Sarı Kantaron, (Lat. Hypericum perforatum, Almanca Tüpfel-Johanniskraut, İngilizce St.John’s-wort) sarıkantarongiller (hypericaceae) familyasındandır.

Binbirdelikotu ( Yaprakları ışığa karşı tutuldugunda parlak noktacıklar
halinde yag gudeleri görülür binbirdelik ismi burdan gelir) , Sarı kantaron , Çayotu , Çay çiçeği , Kanotu , Kantur çiçeği, Veremotu,Tentürotu ,Ülserotu , Yaraotu, Yakıotu ve daha niceleri .. Verilen isimlerden de anlayabiliyoruz çok farklı işlevlere sahip olduğunu bitkimizin .

Peki gel gelelim sarı kantaronun hikayesine.Tarihte farklı kültürlerde ve dinlerde nasıl kullanılmış inceleyelim.

Bu bitkinin toplandıktan sonra hareket ettiğine inanılırmış. Demetler halinde evlerin kapılarına korunmak amacıyla asılırmış.

Sarı kantaron Hippokrates zamanından beri bilinmekteymiş

Dioskorides göz ve yara tedavilerinde, menstrüasyon söktürücü, peklik giderici olarak kullanmış
Kneipp çayını nezle ve mide ekşimelerinde; Madaus, kan yapıcı ve güçlendirici olarak kullanmıs

Yaz gündönümü olarak da bilinen sarı kantaron çiçek açtığı zaman Anadolu’nun bazı bölgelerinde şenliklerle yaylaya göçülürmüş, bazı bölgelerde ise köylerde ve yaylalarda yazın başlangıcı olarak kutlanırmış. Yaz artık gelmiş, toprak ana tüm bereketi ile kendini göstermektedir, Haydii hasat zamanııı , minnet dualarıı başlasın mesajını verirmiş bizim altın sarısı bitkimiz

Paganistik çağlarda ise sarı renkli çiçekleri nedeniyle Güneş Tanrısı ‘nın simgesiymiş.Hıristiyanlıkta, bu özelliği nedeniyle Vaftizci Peygamber Yahya’ya (St. John) adanmış ve İngilizce ST.John’s wort olarak adını almıştır. Aziz John günleri olarak adlandırılan dönem sarı kantaronun çiçeğini bütün muhteşemliğiyle açtığı dönemdir bu nedenle

Sarı kantaron güneş ışığını içine sızdırır adeta absorbe eder.Bence de güneşin dünyaya aksi gibidir sarı kantaronum

Sarı Kantaron’un faydalarına geçmeden içeriğine yani etken maddelerine değinmek gerek ki ne , nerede , nasıl etki yapıyor yoluyla ; mantık süzgecinizden geçebilcek formatta bilgilerle çıkabilelim karşınıza

Bitkimiz tanen, uçucu yağlar (carophyllene, pinene, limonene, myrcene), flavon türevleri (quercitrin, quercitin, rutin), hipericin, karoten, C Vitamini ve resin içermektedir.
Hypericin sarı kantaronun ana etken maddesidir.Aynı zamanda sarı kantaron yağına kırmızı rengini de Hypericin verir. Bu madde, antidepressif ve çok güçlü antiviral etkilere sahiptir.Saydığımız etken maddelerin etkilerine yazımızın tedavi kısmında değineceğiz.

TEDAVİDEKİ YERİNE BAKACAK OLURSAK:

– Yara , yanık tedavisi ve antimikrobiyal etkinliği

Kantaron yağının mucizevi etkisine bu yaz hem kendi üzerimde hem de çeşitli insanlar üzerinde tanık oldum.İlk olarak Bayramiç’te Permakültür evimizin yapımında çalışırken bir arkadaşımızın bacaklarını çizme yaralıyor ve kireçle reaksiyon veren yara iltihap yapıyor.Derya’nın kendi elleriyle topladığı sarı kantaronla köyden saf olarak aldığı zeytinyağının birleşmesiyle oluşan kantaron yağımız 3, 4 gün içerisinde iltihabı kurutuyor.
Bilimsel araştırmalarda ise bitkinin toprak üstü kısımlarının metanol ekstresi E. coli , Proteus vulgaris , Streptococcus mutans, S. sanguis , Staphylococcus oxford ve S.aureus’ çoğalmasını inhibe ettiği görülmüştür.Ayrıca bileşenlerinden olan hiperisinin AIDS hastalığının etkeni olan HIV virüsünü de aralarında olduğu çeşitli virüslere karşı etkinliği deneysel olarak kanıtlanmıştır.

-Depresyon için sarı kantaron

Sarı kantaronun konuşulan en büyük etkisi depresyon tedavisinde kullanımıdır sanırım.Bu kadar konuşulması ve birçok uzmanın araştırmalarına rağmen etki mekanizması henüz keşfedilememiştir.Fakat uzmanlar sarı kantaronun beyinde pozitif ruh haline bağlı olan kimyasal seratonini daha uzun süre tutmayı sağladığını söylüyor ama bunu nasıl sağladığı bilinmiyor.
Alman hekimler depresyon sorunu olan bazı hastalara özellikle gençlere ve çocuklara şifalı bitki kullanımını önermektedir.Sarı kantaron birçok ülkede reçetesiz kullanılırken İrlanda gibi bazı ülkelerde kullanımı reçeteye tabii tutulmaktadır.

Bildiğimiz üzere plasebo etkili bir tedavi yöntemi .Plaseboya küçük bir dipnot düşelim ve konuya kaldığımız yerden devam edelim.Nedir plasebo ? Latince kökenli olan kelimemiz ‘hoşnut olma’ anlamı taşımakta ve icinde etken madde bulunmayan , ilaçmış gibi hastaya verilen ve ilac kullanımının hasta üzerinde oluşturduğu pskolojik etkiyi ölçen bir yöntem diyebiliriz.Yaptığım tanıma bakınca da plasebonun psikiyatrideki önemi anlaşılıyor.
Yapılan araştırmalarda da sarı kantaronun etkisinin plasebodan düşük olduğu bulunmuş fakat antidepresan olarak kullanılan sertralinin etkisinin de plasebodan çok az farklı olduğu ortaya çıkmıştır.En kapsamlı bitki çalışması olarak ifade edilen başka bir çalışma da ise sarı kantaronun prozac kadar etkili olduğu öne sürülmüştür.
Saydığımız SSRI(Selektif Serotonin Gerialım İnhibitörleri ) grubundaki antidepresanlarımız her ne kadar diğer antidepresan gruplarına göre hafif de olsa da yan etkilere neden olabilecek ilaçlar.Sarı kantaron yan etkisi en az olan tedavi yolu.İnsanlar bunları farklı formlar da alabilecekleri gibi kurutulmuş halde çay olarak da tüketebilirler.
Fakat atladığımız bir nokta var.Yaklaşık üç hafta önce ege tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinden arkadaşım Seferle aramızda geçen bir konu ‘Seratonin Sendromu’ydu.Çok fazla hastayla karşılaştığını belirtmişti.Nedir Seratonin serndomu peki ? Doz aşımı nedeniyle vücutta aşırı seratonin birikmesi olarak özetleyebiliriz durumu.Hafif atlatılabildiği gibi hayati tehlike riski taşıyan bir durummuş ne yazık ki.Antidepresan kullanan bir hastanın doktoruna danışmadan kafasına göre sarı kantaron ek tedavisine başlaması tehlikeli bir durum diyerek depresyon konusunu kapatmak istiyorum , sizi depresyona sokmadan

Gut hastalığı ve tedavisi

Sarı kantaronda bulunan hypericin, eterik yağlar, tanen, flavonoid, karoten ve E vitamini sayesinde damarlar genişler böylece kalbe giden oksijen ve kan akışının artması sağlanır.Vücuttaki toksinlerin dışarı atılması sağlanır.Gut hastalığına sebeb hiperürisemidir yani kandaki ürik asit düzeyinin yükselmesidir.Diüretik ilaçlar da tedavide kullanılır

Menopoza etkisi

Bu başlığa yurtdışında yapılan bir anket doğrultusunda sunmak istiyorum.Henüz ciddi bir klinik çalışma yapılmamış.Anket Menopozun Spesifik yaşam kalitesini menopoza özgü değerlendirmek için kullanılmış.Sonuç olarak Hypericum perforatum semptomatik perimenopozal kadınlar için önemli düzeyde yaşam kalitesini artırabilir, ancak bu sonuçların daha büyük klinik çalışmalar ile teyit edilmesi gerektiğine karar verilmiş.

SARI KANTARON YAĞI NASIL ELDE EDİLİR VE TEDAVİDEKİ YERİ NEDİR ?

10951984_10153593952819881_1516529806_n

Resimde gördüğününüz kavanozların hepsi kantaron yağı olacak zamanla.Refikler çiftliğinin el emeği göz nuru onlar Nilsu’nun şifa deposunun yalnızca bir kısmı diyebiliriz.
Kuruttuğumuz sarı kantaron çiçeklerini kuru kavanozlarımızı basıyoruz ve üzerini örtecek şekilde zeytinyağı dolduruyoruz. Ağzına bir tülbent koyup ağzını kapatmadan 5 gün boyunca güneşte bekletmek gerekiyor ki çiçekler mayalanıp özlerini zeytinyağına salabilsinler. 5 gün güneşte beklettikten sonra ağzını kapatıp 40-45 gün kadar yine güneşte bekletmemiz gerekiyor.Rengi her geçen gün koyulaşacaktır.Sonrasında alıp evinizin herhangi bir köşesinde muhafaza edebilirsiniz.Zaman geçtikçe kıymetlenen bir yağdır sarı kantaron.

Gel gelelim faydarına:
((Sarı kantaron yağının faydalarını incelerken kaynak olarak Roberta Wilson-Aromatherapy ‘den yararlandım.Şükranlarımı sunarım ))

-Yara ve yanıkları iyileştirir.Ciltteki morluklara iyi gelir.

-Varis(genişlemiş ve şişmiş toplardamar) görünümünü minimal düzeye indirir.

-Ciltteki kabarma ve şişlikleri azaltır.

-Ayrıca deri iritasyonu , dermatit ve ekzama,sedef gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.
-Etkili bir masaj yağıdır, bel ağrısı,siyatik ve romatizma için faydalıdır.
-İltihap önleyici ve giderici olarak da kullanılır.

Sarı kantaronla ilgili diyeceklerim şimdilik bu kadar.Merak edilen , kafanıza yatmayan herhangi birşey için yapacağınız dönüş beni mutlu edecektir.Bildiklerimizi dilimiz döndüğü kadar aktarıp , bilmediklerimizi birlikte araştırıp öğrenmenin benim için zevk olduğunu belirtmek isterim.Kıymetli zamanınızdan bana düşen her saniye için teşekkürlerimi sunar , bol güneşli günler dilerim.
Gecenizde dahi güneş açması dileğiyle ..

 

NİMET NURDOĞAN

Özet
Sarı kantaron neye iyi gelir? Sarı kantaron faydaları ve zararları
Makale Adı
Sarı kantaron neye iyi gelir? Sarı kantaron faydaları ve zararları
Açıklama
Sarı kantaron nasıl elde edilir, Sarı kantaronla tedavi, Sarı kantaron kullanımı, sarı kantaron nasıl kullanılır, sarı kantaron ne işe yarar, sarı kantoron nerelerde yetişir, sarı kantaron otunun faydaları ve zararları, sarı kantaron özellikleri
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
 1. Sabiha dedi ki:

  Teşekkürler bilgileriniz için fakat zararlarından bahset memiş si biz.oda çok önemli. İlaçlarla etkileşimi nedir..şimdiden çok teşekkür ederim.

 2. şükran dedi ki:

  Verdiginiz bilgiler icin teşekkür ederim ayrıca da sormak isterimki gıda takviyesi olarak kullanılabilirmi kullanıldığı zaman zararlı olurmu cevap verirseniz sevinirim

 3. nurten dedi ki:

  Merhabalar gündüz cipralex gece ise sarı kantaron çayı kullanıyorum bir zararı olurmu ? beni bilgilendiri misiniz?

 4. recep dedi ki:

  bu yağı sedefte kullanmam için bana önerdiler ancak saf sarı kantoron yağı olması gerekiyor dediler bu yağı nasıl temin ederim ve fiyatı nekadardır çünkü sahtelerinide satıyolarmış

 5. Hakan dedi ki:

  Burada ülsere iyi geldiği yazılmamış ben yaklaşık 2 sene ülser tedavisi gördüm bana tıpta ülserin tedavisi yok dediler fakat tavsiye üzerine sadece 1 hafta sabah akşam aç karnına kaynatıp iç dediler ve 10 senedir hiç bir sorunum yok ne zaman miğdem ağrısa içerim hemen ağrıyı keser.

 6. Busra dedi ki:

  Merhabalar ben cipralex 10mg kullaniyorum şuanda doktora gitmiyorm ve ilacim yetersiz geliyor.sarı kantoron kullanmak istiyorum dozunu dusuk tutup ilacimla birlikte denemek istiyorum bi sakincasi olurmu sizce

 7. ozlem dedi ki:

  Evet zararlarinı da yazarsanız çok iyi olur. Bir de hücre yenileyici özelliği olduğunu duydum ama doğru mu bilemiyorum. Babam bağırsaklarından rahatsız. Polip var kanser oncesi teşhis kondu. Felçli ve bay paslı ayni zamanda. Mesela poliplerinden çektiğini hic birinden çekmedi. Kullanmak doğru olur mu. Ve kanser hücrelerini de yeniler mi? Cevap yazarsanız mutlu edersiniz. Başarılar.

 8. Mustafa kurt dedi ki:

  Yorumunuz teşekürederim bilgileriniz bizle paylaştınız için ben midemden rahatsızdım 1 ay içtim iyleştim teşekürler

 9. hafize dedi ki:

  Kabizliga iyi gelirmi icilirmi

 10. Faruk dedi ki:

  Merhaba sarı kanton panik atak için de kullanılabilir mi?
  Kulanılıyorsa hap olarak mı çay olarak mı tavsiye edilir…..

 11. sadık dedi ki:

  Benim dizlerim de menisküs var agri takılma kutlama yapıyor dizlrim sarı kantarın iyi gelir mi

 12. selçuk dedi ki:

  varizde sarı kantorun yağı nekadar içilmeli veya dışardan sürürse faydası olurmu. nilgi verirseniz teşekkür ederim.

 13. Süheyla dedi ki:

  Gözüm iltihap lı nasıl kulanırım sarı kantaron

 14. kardeş dedi ki:

  Ben 2 aydır pisikolojik rahatsızlık için kullanıyorum. Çok memnunum. Kaç yıl boyunca doktora gittim ilaç kullandım birçok yan etkilere katlandım hemen hemen hiç bir fayda görmedim. Sarı kantoron çayını sabah akşam 1 bardak içiyorum şu an çok faydasını gördüm tavsiye ederim.Yan etki olmadı.

  1. Necati kara dedi ki:

   Hala içiyormusunuz acaba memnun olurum Cvp verirseniz

 15. Selma dedi ki:

  Memeden ışın alıyorum radyoterapiden oluşan cilt kızarıklığı ve yanıklara sarı kantoron yağı iyi gelirmi eczanede satılan cilt kremleri çok pahalı almakta zorlanıyorum teşekkür ederim

 16. Serdar dedi ki:

  Merhaba ben de 3 ylldlr gasrit pitoz gasrit mide sarkmasl iBS tedavisi görüyorum ama bir fayda görmedim kulanım faydası olurmu

 17. ayse dedi ki:

  Merhapa bende ankilozan spondilit olan romatizma çıktı sarı kantoranin faydasi olurmu ne şekilde kullanmaliyim
  Solgarin hap olanini gunde bir tane depresyon icin kullaniyorum yeterli olurmu
  Ayrica ablaminda mide duvarinda kalinlasma ve defarmasyon var o nasıl kullanmali
  Teşekkürler…

 18. vesile dedi ki:

  Mide kanseri icin yararli mi mide ameliyati oldu 4. Evrende suan kemoterapi goruyor yararli mi en iyisini nerde bulabilirim lutfen bana bir bilgi verim cok onemli dayim olur hastam

BİR YORUM YAZ