Eczacilar.net

Ordu Eczacı Odası: Eczacılar Şikayetçi

Ordu Eczacı Odası: Eczacılar Şikayetçi

Ordu Eczacı Odası: Eczacılar Şikayetçi

ECZACILAR REÇETE SİSTEMİNDEN ŞİKAYETÇİ

Ordu Eczacılar Odası Başkanı Koray Karamanlı, hastanelerde bulunan ’Medula’ reçete sisteminin eczacıları zor durumda bıraktığını, eczacıların sistemin verdiği hatalardan dolayı büyük cezalar ödediğini söyledi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun oluşturduğu ’Medula Provizyon Sistemi’, diğer adıyla ’Reçete Onay Sistemi’nin eczacıları zor durumda bıraktığını ifade eden Ordu Eczacılar Odası Başkanı Koray Karamanlı, sistemin verdiği teknik hatalardan dolayı eczacıların çok büyük cezalar ödediğini ve yapılan yanlış uygulamaların giderilmesi gerektiğini belirtti.

Sistemde yaşanan ve cezaya sebebiyet veren konular hakkında bilgiler veren Karamanlı, “Son dönemde Sosyal Güvenlik maliyetleri arttıkça eczanelerinde yükü artmaya başladı. Bununla birlikte ne yaptılar, cezai müeyyideler oluşturulmaya başlandı. Devlet bir nevi trafik cezası gibi eczacıdan ceza geliri diye bir kavram oluşturdu. Sonuçta bizim karşımızda bir bilgisayar sistemi var, hasta eczaneye geliyor ve sistemden reçetesi ortaya çıkıyor, bizde doktorun verdiği rapor doğrultusunda yazan ilaçları hastaya veriyoruz. Hasta ilacını alıyor, doktorda bir mağduriyet yok ancak biz bunu yaptıktan 3-4 gün sonra ciddi maliyette verdiğimiz ilacın on katı cezalarla karşılaşıyoruz. Doktor alınacak ilaçları reçeteye yazıyor, bu reçete de Sosyal Güvenlik sitemi olan reçete takip sistemi aracılığıyla bize geliyor. Biz de reçetede yazanları hastaya veriyoruz. Aradan zaman geçtikten sonra bize ‘sen verilmemesi gereken ilacı verdin’ denilerek ağır cezalar veriliyor. Sistem bu konuda bize uyarı vermiyor. Doktor reçete yazarken bunlara dikkate almıyor ve ilaç verildiğinde ceza faturası eczacılara kesiliyor” dedi.

ordu-eczaci-odasi-eczacilar

“DOKTOR, HASTA, ECZACI ÜÇLÜSÜNDE YÜKÜ ECZACI ÇEKİYOR”

Eczacıların imkanlarının her geçen gün daha da kısıtlandığını vurgulayan Karamanlı, doktor, hasta ve eczacı üçlemesinde zararı görenin eczacılar olduğunu söyledi. Sistemin düzeltilmesi gerektiğini ifade eden Karamanlı, “Eczacı her şeyin suçlusu olmamalı, sonuçta eczacı var, hekim var, bir de SGK sistemi var. Bunun için hekim doğru yazacak, eczacı doğru verecek ama en önemlisi sistem doğru inceleyecek. Bunun için ben sistemde yazanı verdiğimde cezalı duruma düşmeyeceğim. Sisteme girişlerin iyi yapılması, iyi kontrol edilmesi ve net doğru bilgilerin yazılması gerekiyor. Gedik kalmış bilgilerle eczacılar ceza ödemeye mahrum edilmemeli. Örneğin SGK akciğer kanseri için gerekli ilaca izin vermiyor. Doktor hastanın reçetesine akciğer kanseri için gerekli olan ilacı yazmış, sistem bana uyarı vermemiş ve eczacı ilacı vermiş. Bunun üzerine SGK, verilmemesi gereken ilacı verdiniz diyerek eczanelere ceza kesiyor. Bu durum çok yanlış, burada ilacı uygun gören eczacı değil hekim, hekim doğru yazsa bile sistemin uyarı vermesi gerekir ancak bunlar olmayınca eczacılar sürekli ceza yiyorlar ve bu durumda devam ediyor. Biz çok şey istemiyoruz, sadece sistemin yazılımını değiştirsinler ve sadece bu ilaç verilmez diye uyarıda bulunsunlar. Sonuçta biz sadece ilaç vermekle yükümlüyüz. Bunun düzeltilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Özet
Ordu Eczacılar Odası: Eczacılar Şikayetçi
Makale Adı
Ordu Eczacılar Odası: Eczacılar Şikayetçi
Açıklama
Ordu Eczacılar Odası: Eczacılar Şikayetçi
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ