Eczacilar.net

“O” eczane sanal ortama taşınıyor

Eskişehir’in en eski eczanelerinden biri olan ve müzeye dönüştürülen Sıhhat Eczanesi, sanal ortama taşınıyor.

“O” eczane sanal ortama taşınıyor

Eskişehir’in en eski eczanelerinden biri olan ve müzeye dönüştürülen Sıhhat Eczanesi, sanal ortama taşınıyor. Altyapı çalışmaları başlatılan sanal müze uygulaması yaklaşık 2 yıl sonra görücüye çıkacak.

Büyük öneme sahip

Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi binasında bulunan Sıhhat Eczanesi, dekanlığın hazırladığı proje kapsamında internet ortamına taşınacak. Fakülte Dekanı Prof. Dr. Yusuf Öztürk, “Fakülte binamızda bulunan ve müze olarak işlevini sürdüren eczane için yeni bir proje tasarladık. Alt yapı çalışmalarına başladığımız bir internet sitesi üzerinden, eczane içerisinde bulunan eserler sanal müze olarak dünyanın her yerinden ziyaret edilebilecek. Kentin en eski eczanelerinden biri olan Sıhhat Eczanesi, Eczacılık Tarihi açısından büyük önem taşıyor” dedi.

Eskişehir’in mihenk taşlarından Sıhhat Eczanesi’nin hem Eskişehir hem de eczacılık açısından bir mihenk taşı olduğunu ifade eden Öztürk, “1921 yılında kurulan eczane, 1950 yılında Ali Rıza Usluer’in mesul müdürlüğüne geçti. Yıllarca Köprübaşı’ndaki Tepebaşı Eski Belediye Binası olarak bilinen yerde hizmet verdi. 2009 yılında Usluer’in vefatından sonra ailesi tarafından üniversitemize bağışlandı.16 Şubat 2010’da o zamanki dekanımız Prof. Dr. Neşe Kırımlıer’in öncülüğünde aslına uygun olarak fakülte binamız içerisine yerleştirilerek müze haline geldi” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ