Eczacilar.net

Ankara Üniversitesi Eczacılık Müzesi

Ankara Üniversitesi Eczacılık Müzesi

Ankara Eczacılık Müzesi fotoğrafları, Ankara Eczacılık müzesi, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Müzesi

Ankara Üniversitesi Eczacılık Müzesi üç kısımdan oluşmaktadır:

İlaç Müzesi; Osmanlı Dönemi ile Cumhuriyet’in ilk 30 yılında kullanılan hazır ilaçlar, ilaç yapımında kullanılan ilaç hammaddeleri ve bitkilerden hazırlanan ekstreler yer almaktadır. Yaklaşık 1000’e yakın nesne burada sergilenmektedir.

Cihaz Müzesi; Fakülte kuruluşundan beri kullanılan ancak değişik nedenlerden dolayı kullanım dışı kalmış cihazların da bulunduğu bir müzedir. Bu cihazların küçük olanları özel yaptırılan dolaplarda büyük olanlar ise açıkta sergilenmektedir.

1

Müzenin bu kısmında mikroskoplar, teraziler ve ilaç analizi ve araştırmalarda kullanılan değişik cihaz ve aletler yer almaktadır.

Her iki müze daha önceki yıllardan beri hizmet vermekte olup yeniden düzenlenen mekanlarda sergilenmeye başlamıştır.

2

Müze Eczane; Eczacılık Müzesi’nin üçüncü ünitesini oluşturmaktadır. 1900’lü yılların bir eczanesi canlandırılmıştır. Müze Eczane iki kısımdan meydana geliyor. Majistral diye bilinen elde yani eczanede yapılan ilaçların hazırlandığı kısım. Bu kısım bir ilaç üretim yeri olarak da bilinmektedir. Doktorlar tarafından reçeteye yazılan ilaç formülleri burada hazırlanmaktadır. Bu kısımda teraziler, havanda ilaç yapımı için gerekli aletler, göz merhemi ve göz damlası hazırlanmasında kullanılan mini otoklav ile ilaç etkin maddeleri ve bitkisel ekstreler yer almaktadır. Eczanenin ilaç yapma kısmında hazırlanan ilaçlar  eczanenin reçete kayıt  defterine yazıldıktan sonra hastaya bir pencereden verilmektedir. Eczanemizde 1925-1970 yılları arasında 3 eski eczanenin reçete kayıt defterleri yer almaktadır.

3

Müze halk ziyaretine her zaman açıktır. Yine Eczacılık Müzesi öğrencilerin eğitiminin bir parçası olarak kullanılmaktadır. Burası öğrencilere 50-100 sene önceki eczacılık ile günümüzün eczacılık mesleğini mukayese etme imkanı vermektedir. Müze Eczanesi 100 yıl önceki yapısı ile günümüz eczanesini karşılaştırma yapılabilmektedir. Bugün ilaçlar yanında ilaç dışı ürünlerin de eczane eczacılığında belirli bir ağırlığı bulunmaktadır.

4

Müzede kolleksiyon olarak çok değerli parçalar yer almaktadır. Bunlar için birkaç örnek verilebilir. Cam tüp içinde enjeksiyon preparatları ve serum fizyolojikler. Bunlar ince camdan yapılmış bu nedenle saklanması ve korunması çok zor ürünlerdir. Ancak sağlam bir şekilde saklanabilmiş ve müzede yerini almıştır. 1900’lu yıllara ait müstahzarlar yani hazır ilaçlar orijinal ve iyi korunmuş ambalajlar içinde müzede sergilenmektedir.

5

Eczacılık Müzesi, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinin kuruluş tarihi olan 16 Aralık 2013 Pazartesi saat 16.00 da resmi bir törenle açılmıştır.

6

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ