Eczacilar.net

İş arama sürecinde yaşadıklarım

Tuğçe Gürağaç

Tuğçe Gürağaç

Merhabalar herkese.Bugün size dönem arkadaşımla beraber yaşadığımız,ömrümüz boyunca da “unutmayacağımız” birkaç anımızdan bahsetmek istiyorum.Malumunuz TEB bir liste yayınladı, 2. eczacılıkla alakalı.Biz de buna binaen listenin ilimiz eczanelerini gezmeye başladık.Eczanelerin hepsine gidemedik ama gittiğimiz kadarından size bahsetmek istediğim birkaç şey var.

 

1) Yemek yediği için bizi yarım saatten fazla bekletip “Eğer sizi işe almak istersem önce bir sözleşme imzalatırım.Bütün reçete kontrollerini siz yaparsınız.Eğer SGK kesinti yaparsa bundan direkt siz sorumlusunuz.Eğer kalfalar hata yaparsa ve kesinti olursa ondan da siz sorumlusunuz.O kadar para veriyoruz,normal memur maaşı bile bu kadar değil” diyen eczacı gördük.Gerekli cevabı verdik,ordan ayrıldık.

2)”Telefonunuzu bırakın,biz eczacı olur da olur derse sizi ararız,sonra kalfa olarak sabah 9’dan akşama dek çalışarak paranızı alırsınız” diyen kalfa gördük.Gerekli cevabı verdik,ordan ayrıldık.

3)İlaç alacağımızı sanınca gözünün içi parlayan ama konuyu anladığında surat ifadesini görmek istemeyeceğiniz şekle getiren ve “Biz eczacı almıyoruz” diyen ne olduğunu çözemediğimiz birini gördük.Gerekli cevabı verdik,ordan ayrıldık.

4)Şimdi ben sizi alsam,sizin sigortanız var , maaşınız var.Yanlış anlamayın ama sizi alacağıma gider emekli biriyle anlaşırım.Bin lira versem razı zaten,sigorataya da gerek yok.Soran olursa 2700 veriyorum,2700 alıyor.Alan razı veren razı.Ben şimdi sizi alsam SUT takibinde kalfalar kadar deneyimli değilsiniz.Ben bile olamadım bunlar kadar(eliyle gösteriyor).Bunları çıkarsam sizi alsam beraberce eczaneyi kilitler gideriz.Gerekli cevabı verdik,ordan ayrıldık.

5)Birkaç eczaneye de ismimizi numaramızı bıraktık.Eczacı gün içinde gelecek,o gelir gelmez de onlar bizi arayacaklardı.Hala arayacaklar.

Eczacının değerini eczacı düşürdü.Meslektaşın böylesini göreceğimi bilseydim kendime başka meslek seçerdim ama yine de umudumu yitirmedim ben.Altın yere düşmekle pul olmaz.Yeter ki silkelenip kendimize gelelim.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. bilkay dedi ki:

    tam 8 defa sağlık bakanlığının açtığı eczacı alımı ile ilgili kuraya katıldım.bu gün sekizinci kura açıklandı yine yokum listede.bu ne demektir anlayan varsa bilgilendirilmek istiyorum.2/nisan/2015.ben yine işsizim.?????????????????

BİR YORUM YAZ