Eczacilar.net

Almanyadaki eczane zinciri uygulaması

Almanyadaki eczane zinciri uygulaması

Zincir eczaneler hakkında, örnek zincir eczane modelleri, zincir eczane türkiyeye gelir mi

Almanyadaki eczane zinciri uygulaması

Almanya’da iktidardaki koalisyon hükümeti ülkede var olan eczane zinciri yasağını kaldırmaya niyetli görünmüyor.

Kısa süre önce sağlık uzmanları komisyonu eczanelerin üçüncü bir tarafa ait ya da çok ortaklı olmasının ilaçların insanlara dağıtımına daha fazla rekabet ve verimlilik getirebileceğini belirtmişti.
Muhalefetteki Yeşiller Partisi komisyonun görüşlerine ilişkin Alman hükümetinin ne düşündüğünü sordu. Hükümet komisyonla aynı görüşleri paylaşmadığını söyledi.

Koalisyon hükümeti, sahipleri tarafından işletilen eczanelerin “yüksek mesleki standartlar temelinde” uygun ilaç hizmeti sunmak için en iyi yerler olduğu konusundaki ısrarını sürdürdü. Halihazırda yüksek kalitede ilaç hizmeti veriliyorken, var olan yapıları sorgulamaya gerek olmadığını belirtti.

2004 yılında eczanelere, ana eczanenin bulunduğu bölgeyle aynı bölgede 3 şube açma yetkisi veren kısmi bir serbestleşme sağlanmıştı. Mayıs 2009’da Avrupa Adalet Divanı üçüncü bir tarafın eczane sahibi olmasını yasaklayan hükümlerin Avrupa mevzuatına uygun olduğuna karar verdi (OTC bulletin, 29 Mayıs 2009, sayfa 1). Kararda ne Avrupa Topluluğu Anlaşmasında ne de Avrupa Birliği yasasında üye devletlerin üçüncü tarafların eczane sahibi olmasını ve eczane işletmesini yasaklamalarını engelleyen bir hüküm olmadığı belirtildi.

Bazı Avrupa ülkelerinde eczane zincirlerine izin verilse de Adalet Divanı, “ilaç üreticisi firmalar ya da ecza depoları eczane sahibi olduğunda bu şirketler kendilerinin ürettikleri ya da pazarladıkları tıbbi ürünlerin satılmasını isteyerek çalışan eczacıların bağımsızlığını tehlikeye atabilecekleri” yönünde bir karar verdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ