Ziraat Mühendisliği Taban Puanları 2015–2016

 • Haberin Tarihi: Mayıs 9, 2015
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Ziraat Mühendisliği Taban Puanları 2015–2016

Ziraat mühendisliği taban puanları 2015-2016, Ziraat mühendisliği taban sıralaması, Ziraat mühendisliği puanları

Ülkemizin yapısı göz önüne alındığında, her ne kadar eskisi kadar olmasa da, halen bir tarım ülkesi olduğu ve gelişen tekniklerin tarım alanında çok daha önemli bir noktaya geldiğini düşündüğümüzde, ziraat mühendisliğinin her dönemde tercih edilmesinin nedenlerini daha iyi anlayabiliriz. Bu durum ise, başta ziraat mühendisliği taban sıralaması olmak üzere, taban ve tavan puanlar ya da açılan kontenjanlar gibi konularda, üniversite adaylarının sürekli olarak dikkat kesilmesini sağlıyor.

Genel olarak baktığımızda, tüm mühendislik alanlarında olduğu gibi, ziraat mühendisliklerinde de puanların bir süredir düşme eğiliminde olduğunu görüyoruz. Ancak bu durumun özellikle 2015 – 2016 LYS sonrasında değişim gösterebileceği öngörülmekte. Bunun nedenleri arasında ise, YGS sınavının nispeten kolay geçmesi ancak LYS maratonunun daha zorlayıcı olacağının beklenmesi. Eğer durum beklenildiği gibi olursa, puanlarda 6 ila 10 arasında bir yükselişin meydana gelebileceği düşünülüyor.

Ancak böylesi bir durumda dahi ziraat mühendisliği taban puanları adayların pek çoğu için uygun bir aralığa sahip olmaya devam edecek gibi gözükmekte. Tersi bir durumun meydana gelmesi ve süre gelen düşüş trendinin devam etmesi haline ise bu kez taban ya da başarı sıralamasının önemi daha fazla ön plana çıkacak gibi gözüküyor.

Bu noktada, taban puanlar hakkında verilen bilgilere ara vererek, ziraat mühendisliği eğitimi almak isteyen adayların, seçim konusunda dikkat etmeleri gereken hususlardan bahsetmek oldukça faydalı olacaktır. Zira bütün mühendislik alanlarında olduğu gibi, ziraat mühendisliğinde de oldukça kapsamlı bir iş alanı ve gelişimin ön planda olduğunu belirtmek gerekir.

Adayların, ziraat mühendisliği puanları konusuna göre seçim yapmadan önce, kafalarında bazı konuları kesinliğe kavuşturmaları oldukça önemlidir. Bunlardan ilki, ülkemizde her alanda en önemli kıstas olan ekonomik durumdur. Büyük üniversitelerin pek çoğunun büyük şehirlerde yer aldığı göz önünde bulundurulursa, adayların uzun eğitim hayatlarını ekonomik olarak nasıl destekleyebileceklerini göz önüne almaları gerekmektedir. Bu noktada ise iyi bir üniversite araştırmasının önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Bazı üniversiteler, özellikle bazı alanlarda yüksek kalitede eğitim sunabilmektedirler. Örneğin Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, ziraat mühendisliği alanında, ülkemizde iyi eğitim veren kuruluşlar arasında yer almaktadır. Keza Eskişehir Osmangazi Üniversitesi de, bu alanda iyi eğitim vermektedir. Üstelik bulundukları konum da göz önüne alındığında, bu şehirlerin ekonomik açıdan da öğrencileri fazla zorlamayacağı ortadadır.

Devlet ve özel sektörde oldukça geniş bir çalışma ağına sahip ziraat mühendisleri, yapılan yasal düzenlemeler ile de taban sınır olarak 1.800 TL maaş almaktadırlar. Bu durum ise, üniversite adayları açısından bu bölümün cazibesini arttıran bir faktör olmaktadır.

ziraat mühendisliği

Tekrar ziraat mühendisliği taban puanları konusuna dönecek olursak, geçen yılın ortalama taban ve tavan puanlarının sırasıyla; 260 ve 340 arasında değiştiğini görmekteyiz. Açılan kontenjan, üniversitenin tercih sıralamasında ki yeri gibi pek çok faktörden etkilenen bu puanlarda, oldukça geniş bir aralığını bulunduğundan söz edebiliriz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, LYS sonucuna göre değişiklik gösterebilecek olan puan aralıklarına göre, geniş bir alanda seçim yapmak mantıklı bir hareket olarak gözükmekte. Adayların, kesin sonuçlar açıklanmadan, taban ve tavan puanlar hakkında bilgi sahibi olamayacağı düşünüldüğünde, +/- 10 puan aralığında hareket etmeleri mantıklı olacaktır.

Bunun dışında, ziraat mühendisliği taban sıralaması değerlerinin de dikkatli bir şekilde analiz edilmesi, taban ve tavan puanlara göre çok daha istikrarlı bir yapı sergileyen bu değerlin, üniversite seçimlerinde kullanılmasını çok daha ön plana çıkarmaktadır. Bahsedilen bu iki değerin ortalaması ışığında ve belirlediğiniz kriterler ile daha sağlam bir seçim yapabilirsiniz.

Peki Ziraat Mühendisliği Taban Puanları ne durumda ?

22 23 43
Bir önceki makalemiz olan Tıp Fakültesi Taban Puanları konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Aklınıza takılan sorular için bize buradan ulaşabilirsiniz

Özet
Makale Adı
Ziraat Mühendisliği Taban Puanları 2015–2016
Yazar
Açıklama
Ziraat mühendisliği taban puanları 2015-2016, Ziraat mühendisliği taban sıralaması, Ziraat mühendisliği puanları

Aşağıdaki yazıları da incelemenizi öneririz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )
Anahtar Kelime:

Bu yazıya 9 Yorum Yapıldı.

 • omer
  8 Ağustos 2015 2:29 pm

  ben zirraat müühendisliği okumak istiorum lise 3. sınıf öğrencisiyim bana hangi dersler ağırllıklı var söyleyebilirmisiniz

 • Ahmet
  25 Eylül 2015 10:49 pm

  Ömer kardeşim sayısal ağırlıklı derslerinde orta bir performans göstermen yeterli olacaktır.Ziraat mühendisliği biraz pratiktir.

 • ömer faruk
  12 Ekim 2015 1:18 pm

  abi bn istanbulda ziraat mühendisi olmak istiyom ama

 • ismail
  11 Şubat 2016 7:56 pm

  ARKADAŞLAR BENDE ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ OKUMAK İSTİYORUM ÖNCELİKLE YGS VE LYS DEN KAÇ NET YAPMAM GEREKİYOR BİRDE SAY-2 HANGİ PUAN TÜRÜNE GİRİYOR.LÜTFEN YARDIMCI OLALIM.

 • şamil
  14 Mart 2016 2:01 pm

  bende ziraat mühendisi olmak istiyorum 9.sınıfım neye çalışmaliyım

 • Caner
  12 Nisan 2016 9:31 pm

  Ben liseye basladim ziraat muhendisligi okumak istiyom gencler iyi meslek onerrim
  😆😆😆😆😆😆😆😆😆😆😆😆😆😆😆😆😆😆

 • Caner
  12 Nisan 2016 9:33 pm

  Olum omer olsan olsan gardiyan olursun sen hahahshs😂😂😂😂😂😂😂😂😂

 • Ömer faruk
  8 Mayıs 2016 11:51 pm

  Ziraat muh. İş olanagi nasil is ulabilirmiyiz

 • samet
  28 Mayıs 2016 1:14 pm

  hocam lise 4 öğrenciyim 450 binlerdeyim sizce ziraat mühendisliğine gidebilirmiyim ? sıralamalarını atabilirmisiniz ??

Bir Yorum Yazın