Eczacilar.net

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

İnsan vücudunda, midenin arka kısmında pankreas adı verilen bir organ bulunur. Pankreasın görevi, kan şekerini düzenlemekte olan insülin hormonunu salgılamaktır. Pankreasın insülini yetersiz salgılaması ya da hiç salgılamaması hücrelerin enerjisiz kalmasına ve şekerin kanda birikmesine sebep olur. Böylece şeker kanda olması gereken miktardan daha yüksek bir oranda kanda bulunur, hücrelerin tamamına zarar vermeye başlar. Şeker hücreler için bir zehir gibidir. Şeker hastalığı nedir diye düşünenler için kısa bir açıklama yaptıktan sonra aynı zamanda tip 1 ve tip 2 olmak üzere iki farklı şeker hastalığı olduğunu da açıklamalarımıza eklememiz gerekiyor. Bu diyabet çeşitleri genetik ya da çevresel faktörler sebebiyle meydana gelmektedir.

Pankreasta insülin yapılmasını engelleyen hastalıkların ortaya çıkması ya da insülin yapımında görev alan hücrelerin bozulması sebebiyle tip 1 diyabet ortaya çıkmaktadır. Genellikle 20 yaşından önce ortaya çıkan bu şeker hastalığı hastaların zayıflamasına sebep olmakta ve birkaç gün içerisinde oluşmaktadır. Tip 2 diyabette ise insülin eksikliğinden çok insülinin etkisini göstermemesinden kaynaklanmaktadır. İnsülinin bağlanma yerinde sorun olabileceği gibi bağlanma sayısı da az olabilmektedir. Tip 2 şeker hastalığı tip 1’e göre daha fazla görülmektedir ve genellikle hastalığın başlama yaşı 40 olarak belirlenmektedir. Bu nedenle erişkin tipi diyabet olarak da adlandırılmaktadır. Şeker hastalarının çoğunda tip 2 diyabet görüldüğü için yaygın olarak tip 2 şeker hastalığı belirtileri hastalar arasında görülmektedir. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çok fazla su içme ve su içme isteği

  • İştahın açılması ve normalden daha fazla yemek yemek

  • Başta geceleri olmak üzere çok sık idrara çıkmak

  • Cildin aşırı kuruması

  • Halsizlik ve yorgunluk

  • Çabuk yorulmak

  • Yaraların geç iyileşmesi

  • Zaman zaman bulanık görmek

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ