Eczacilar.net

Majistral Reçete Nasıl Hazırlanır? İşte dikkat edilmesi gerekenler

Majistral Reçete Nasıl Hazırlanır? İşte dikkat edilmesi gerekenler

1-      Reçetede aksi belirtilmediği takdirde haricen kullanılmak üzere hazırlanan preparatlarda alkol derecesi 90, dahilen kullanılacak preparatlarda ise alkol derecesi 70 olmalıdır.

2-      Reçetede belirtilmediği takdirde Alkol Borik ve Alkol Borik Sature preparatlarına özgü alkol derecesi 70, borik asit oranı 4% olmalıdır.

3-      Reçete edilen tüm sıvıların Medula Sistemine işlenmesi, yoğunlukları ayırt edilmeksizin gram/mg şeklinde olacak yani dansite hesaplanmayacaktır. (20ml Gliserin=20g Gliserin).

4-      Sadece sterilizasyona tabi tutulmuş preparatlar için sterilizasyon, nöbette hazırlanarak teslim edilmiş preparatlar için ise nöbet kutucuğu seçilecektir.

5-      “10 günlük tedavi amaçlı” ibaresi ile günlük kullanım dozunun  reçetede belirtilmesi gerekmektedir.

6-      Majistral reçete terkibine giren karekodlu ilaçların karekodları mutlaka manuel reçete girişinden sonlandırılmalı, karekodsuz ilaçların ise fiyat etiketleri ile barkodları reçete çıktısına yapıştırılmalıdır.

7-      Majistral formülde yer alan ilaçların farmasötik olarak tam eşdeğeri kullanılabilir. (Bepanthol krem ile Bepanthene krem farmasötik eşdeğer olmadığından birbirlerinin yerine verilemez.)

8-      Ödenmeyen bir ilacın farmasötik eşdeğerinin verilmesi gerektiği durumlarda ise verilecek ilaç bedelinin reçetede yazılı ilaç bedelinden fazla olmaması ve reçete üzerine –Eşdeğer kaşesi-  basılarak imzalanması şarttır. (Örneğin reçetede elocon losyon yazıyorsa; yerine momecon/m-furo/codermo losyon verilebilir).

9-      Majistral ilacın terkibine giren ampuller özellikle kutu olarak belirtilmediği takdirde adet olarak işleme alınmalı (Örneğin; Bepanthen Ampul yanında sadece 8 yazılmışsa 2 kutu işlenmeli, 8 kutu yazılmışsa 8 kutu kullanılmalı )

10-  Preparat türü hazırlanma şekline göre seçilmelidir. Örneğin; Eau borique sıcak su ile hazırlandığı için sıcakta hazırlanan çözelti olarak sisteme işlenmelidir.

 

Kaynak: Bursa Eczacı Odası
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ