Eczacilar.net

Bahar alerjisine ne iyi gelir

Bahar alerjisine ne iyi gelir

Bahar alerjisine ne iyi gelir

Bahar geliyor. Bahar tüm güzelliğiyle insanlara merhaba diyecek. Havaların ısınması, ağaçların çiçeklenmesi, doğanın yeşillenmesi ile yaşama sevincine sevinç katan ilk baharın kokusudu duymaya az kaldı. Peki bu kadar güzelliklerin arasında baharın olumsuz yanları da yok mudur?

Baharın gelmesi bahar alerjisinin de habercisi.

Bahar geldiği zaman ağaçlar çiçek açıyor, polenler havada uçuşuyor. Buradan hareketle de bazı insanlarda birtakım şikayetler meydana geliyor.

Havada uçuşan polenler siz ne kadar istemeseniz de soluma yoluyla vücudunuza yerleşiyor. Bağışıklık sistemi aslında zararlı olmayan polenleri düşman gibi görüyor ve veri bankasına kaydedip takip altına alıyor. Onlarla karşılaştığı zaman onlarca zararlı madde ortaya çıkıyor ve bu maddeler burun, solunum yolları, göz ve ciltte var olan alerjik iltihabı daha da arttıracak sonuçlara neden oluyor . Savaşa benzetilebilecek bu durumdan etkilenen siz de olabilirsiniz çocuğunuz da.
Peki en çok alerji yapan bitkiler neler?
En çok polen alerjisine yol açabilecek bitkilerin başında çimen, çayır ve arpa,yulaf,çavdar,mısır gibi hububat polenleri geliyor. Bunlar küresel ısınma ile birlikte artık mart aylarından başlayarak haziran dönemine kadar olan sürede reaksiyonlara yol açabiliyor. Yabani ot polenleri ve bazı ağaç polenleri ise sonbahara kadar olan dönemde bir takım belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor.
Polen alerjisi olan kişilerin hemen hemen hepsinde göz ve burun belirtileri görülüyor. Gözlerde sulanma,kaşıntı,kızarıklık, burun akıntısı,tıkanıklık,hapşırık ve burun kaşıntısı görülebilen belirtiler. Bazı hastalarda ise alt solunum yolları da etkilenerek astım tablosu ortaya çıkıyor . Bu durumda nefes darlığı,öksürük, göğüste daralma hissi, hırıltı ve hışıltı görülebiliyor.

Bahar alerjisine ne iyi gelir

Polen alerjiniz  varsa onun hayatınızı kolaylaştırmak için birtakım önlemler alabilirsiniz. İşte bu önlemlerden bazıları:

-Sabahın erken saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkarmayın. Dışarı çıkmanız gerekliyse mutlaka filtreli koruyucu maske takın. Polenlerin sokaklarda kol gezdiğini hatırlayarak açık havada uzun süre kalmayın,pikniğe gitmeyin.

-Kapalı ortamlardaki hava da mümkün olduğunca polenlerden arındırılmalı. Bunun için evde ve arabada filtreli havalandırma veya hava temizleme cihazı kullanın

-Gözlük kullanıyorsanız gözlüğünüzü düzenli olarak yıkamayı unutmayın. Gözlüğüne yapışan her polen rahatsızlanmanıza neden olacaktır.

-Günlük kıyafetlerinizi yatak odanızda çıkartmayın.

-Evinizin camlarını polen mevsiminde kapalı tutun

Bahar alerjisi tedavisinde antihistaminik dediğimiz ve genelde günde tek doz kullandığımız antialerjik ilaçların kullanılması ile belirtilerin çoğunun üstesinden gelmek mümkün. Bunun yanı sıra burun veya göze lokal olarak kullanılan bazı damlaların tedaviye eklenmesi gerekebiliyor. Bu ilaçların bazıları kortizon içermesine rağmen bunların vücudun diğer organlarında herhangi bir yan etki yapması söz konusu değil. Polen döneminde şikayetleri uzun süren ve ilaç tedavisi ile istenilen sonuç alınamayan olgularda çok seyrek olarak halk arasında alerji aşısı olarak bilinen özgül immünoterapi yapılabiliyor. Bu da klasik olarak koldan cilt altına injeksiyon şeklinde uygulanabildiği gibi dil altına sprey şeklinde de verilebiliyor. Son zamanlarda çimen polenlerine karşı tablet şeklinde aşılar da geliştirilmiş olup hangi tedavinin size daha uygun olduğunu belirlemek için konun uzmanı olan bir hekimin kontrolünde olmanız gerekiyor.

Özet
Bahar alerjisine ne iyi gelir
Makale Adı
Bahar alerjisine ne iyi gelir
Açıklama
Bahar alerjisine ne iyi gelir, bahar alerjisi nasıl önlenir
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ